Popüler Yeniler
Reklamlar

Zam Geliyor!

Yasaya göre, işçiler bir günde en çok 11 saat görev yapabiliyor. Fazla çalışma süresi senelik 270 saati geçemiyor. Fazla çalışma gerçekleştiren işçiye, normal ücretin yüzde 50’si oranında daha çok ücret verilmesi gerekiyor. Kış saatine geçilmemesi, bankacılık sektörünün dışında yurtdışı borsalarla çalışan brokerler ile şirketlerin ihracat ve ithalat departmanlarında görev yapan işçinin daha çok mesai yapmasına sebep oluyor.

 İş Kanunu’na göre, haftalık çalışma saati 45 saat. Bu süre, haftanın 6 gününe 7.5 saat olarak ayrılabilir. Haftada beş gün görev yapılan işyerlerinde ise günde 9 saat çalışılabilir. Haftalık 45 saati geçen çalışmalar ise “Fazla çalışma” olarak isimlendiriliyor.

 İşçi ve işveren anlaşırsa haftalık normal çalışma süresi, haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saati geçmemek şartıyla farklı şekilde ayrılabiliyor. Bu durumda, iki aylık süre zarfında işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, 45 saati geçemez. Buna “denkleştirme” adı veriliyor.

 Örneğin, bir hafta 35 saat çalışan personel, eksik çalıştığı 10 saate karşılık 2 ay içinde herhangi bir haftada 55 saate kadar görev yaptırılabilir. İşverenin bu sebeple fazla çalışma ücreti ödemesine gerek yoktur. İki aylık denkleştirme süresi toplu sözleşmelerle dört aya kadar çıkabiliyor.