Popüler Yeniler
Reklamlar

Yurt İçi Forex Piyasasının Durumu

Yeni hafta, haftasonu yaşanan terör olaylarının moral bozukluğuyla başladı. Piyasalar açısından ise bu haftanın önemli bir hafta olacağını söyleyebiliriz. Geçen hafta yaşanan önemli gelişmelere bu haftaki gelişmeleri daha iyi takip etmek için bir göz atmak gerekir.

Yurt İçinde Yaşanan Gelişmeler

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının kararları açıklandı. Piyasanın toplantı kararlarından memnun olmayan bir durumu söz konusu. Piyasa TL'ye istikrar kazandıracak veya şirketlerin döviz açık pozisyonlarına yönelik kararlar beklerken EKK'nın orta ve uzun vadeli büyüme ve istihdam projelerine önem verdiğini gödük. Zaten Dolar'ın eski seviyesi 3.50'ye dönüş yapması bunun en büyük kanıtı konumunda.

Yurt içindeki bir diğer önemli gelişme ise MHP ve AKP'nin anayasa değişikliği konusunda anlaşmış olması. 330 milletvekilinin bunu kabul etmesi durumunda yaz başı gibi referanduma gidilmesi söz konusu olup siyası tansiyon yükselebilir. Bu tansiyon yüksekliği de piyasalarda volatilite yaratabilir.

Son önemli gelişme ise Fitch'in Türkiye'deki bankacılık sektörünün görünümünü durağandan negatife çekmiş olması oldu. Piyasa ise bu habere çok da olumsuz bir tepki göstermedi.