Popüler Yeniler
Reklamlar

Lirada ki Süreç Bekleniyor!

Türk Lirası’nda ortaya çıkan değer kaybı artık dışarda ki vatandaştan hükumete kadar herkesin gündeminde, özellikle dolar kuru rekor üstüne rekor kırdıktan sonra gündem ekonomi…

Öyle ki Cuma günü BIST Başkanı TCMB Başkanı ve SPK Başkanının da katılımıyla Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) bir araya geldi, ilk oturumdan sonra Başbakan Sn. Binali Yıldırım, ekonomimizle ilgili kötümser olmamamız gerektiğini, her şeyin yolunda olduğunu belirtti. Daha sonra toplantının bugün tekrarlanacağı haberleri yayıldı, fakat toplantı iptal edildi.

Piyasalarda gözler TCMB’nin Perşembe günü olacak olan toplantısında ve farklı fikirler söz konusu bir kesim agresif faiz yükselişi beklerken bir kesim de bir haftalık repo faizinde sembolik teknik bir yükseliş bekliyor.
 
Orta vadede lira üstünde baskı yaratan sebepler ortada (not görünümü, jeopolitik risk, ihraçlar, AB ile yaşanan gerginlik vs.), fakat yakın vadeye bakıldığında liradaki durum endişeleri çoğaltmakta.

8 Kasım ABD seçimlerine bakıldığında Trump’ın seçilmesi ile gelişen ülke para birimlerinde şiddetli düşüşler meydana geldi, fakat kayıplar liradaki kadar uzun soluklu değildi. En büyük kayıp Meksika Pezosu’nda meydana geldi ki bu çok normal, çünkü Trump, Meksika’ya yaptırım yapılacağını seçim zamanında açıkça belli etti.