Popüler Yeniler
Reklamlar

Günün Forex Pariteleri

EUR/USD

Dayanıklı mal siparişi verisinin gelmesinin ardından USD güçlü duruşuna akşam saatlerinde de devam etti. Kasım ayı FOMC toplantısı tutanaklarından faiz artırımı ihtimallerin arttığını gözlemliyoruz. Neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Pariteye bakacak olursak 1.06 seviyesinin altına doğru gerileme devam ediyor. 1.0520 ise kuvvetli destek olacak gibi görünüyor. Olası bir 1.06 aşılması durumunda ise 1.0650 seviyesine odaklanılacaktır.

USD/TRY

Dün genel olarak dikey bir hareketliliğin olmadığı kurda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından ve ABD'den gelen dayanıklı mal siparişi verilerinden sonra USD bir kez daha zirve yaşadı. Yeni zirve 3.4165 seviyesine kadar yükseldi. FED'in Aralık ayında yapacağı faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bugün ise Merkez Bankası faiz kararlarına odaklanılacak.

3.35 Desteği kısa vadeli önemli destek konumuna görünüyor.

GBP/USD

İngiltere'de Brexit sonrasında ilk maliye planı açıklandı. 2021 yılına kadar 122 milyar sterlin harcama yapılması bekleniyor. 2017 büyüme tahminlerinde de ciddi oranda bir düşüş bulunuyor. Yüzde 2.2'den 1.4 seviyesine bir düşüş söz konusu. ABD'de ise gelen verilerin çok başarılı olması kısa süreli satış baskısı yarattı. 1.2360 seviyelerine kadar gerileyen parite daha sonra toparlanarak yeniden 1.2450 seviyelerine ulaştı. Kesin bir toparlanmadan bahsedilebilmesi için ise 1.2500 seviyesinde kalıcılık sağlanması gerekiyor.

Altın

Değerli madenlerde satış baskısının hakim olduğunu söyleyebiliriz. ABD dayanıklı mal siparişi verisinin çok iyi gelmesinin ardından Altın yönünü aşağı doğru çevirdi. 1200  Dolar seviyesinin altında fiyatlanan değerli metalde düşüş trendi devam ediyor. Aşağı yönlü gidişatın devamında 1180 dolar desteğinin görülmesi bekleniyor. Bu destek de aşılırsa 1170 desteğine odaklanılacaktır.