Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Piyasalarının Durumu

Piyasalarda genel olarak sessizlik devam ediyor. FED faiz artırımı sonrası piyasalarda ciddi dalgalanmalar oluşmuştu. 2016 yılını daha sakin bir şekilde uğurlamak isteyen piyasalarda sessizlik hakim. Bu yılın son en önemli kararı diyebileceğimiz TCMB'nın faiz kararı son derece dikkatle izlenecek. Merkez Bankasının bu kararı özellikle USDTRY kurunun bu sene nasıl kapanacağını anlamak konusunda önem arz ediyor.

FED'in faiz kararında 2017 yılında 3 adet faiz artırımı revize ettiklerini açıklaması üzerine TL'ye çok büyük bir darbe gelmedi. Meksika gibi ülkeler bu karardan büyük darbe yerken, TCMB'nın atacağı bu adım kurun kaderinin belirlenmesinde çok büyük önem arz ediyor. Ayrıca kurun durumu Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında yerini de belirleyecektir. Merkez Bankası'nın bu noktada gecelik borç verme faizinde 25 baz ve politika faizine de 25 baz puan artırımı yapıp beklentileri karşılayacağı düşünülüyor. Hem MB'nın kendi bağımsızlığı hem de gelecek dönemdeki fiyat istikrarı riski karşısında önlem niteliğinde olacaktır.

Bunun dışında dün akşam yaşanan moral bozucu gelişmeler de TL'nin performansını ciddi ölçüde etkileyebilir. Rusya ve Türkiye'nin bu konu üzerine alacağı tutum da kurun kaderinin belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır. Yaşanan bu olay kura faiz uygulanma ihtimalini de ciddi anlamda artırdı diyebiliriz.