Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Piyasalarının Avrupa Gündemi

Avrupa bölgesinin gündemine yeniden bankalar oturdu. İtalya ve Almanya bankaları ile gündeme gelen bankacılık sektöründe yeni gelişmeler yaşanıyor. İtalya parlamentosu bankacılık sektöründeki kırılgan yapı itibariyle bu sektörü teminat altına alma adına 20 milyar Euroya kadar borçlanmak için yetki talebine onay verdi. Bu 20 milyar Euroluk miktar bile İtalya Bankalarının kurtarılması için gereken 54 milyar euroluk boşluğu doldurmayabilir. Bu farkın neden dolayı kaynakladığını düşünecek olursak bankaların vereceği kötü kredilerde karşılıkların artırılmasına yönelik olabilir.

Gün içinde İtalya bankaları hareketli bir seyir izlerken Monte De Paschi'nin elindeki likiditenin geçen ayki tahminlerdeki gibi 11 ay değil 4 ayda biteceği açıklandı.Monte De Paschi'nin piyasa hisseleri %17 düştükten sonra işlemler durduruldu diyebiliriz.

BVA'ya bakacak olursak, tahminleri olumsuz karar halinde bankanın en fazla 1.2 milyar Euro zarar edeceği yönündeydi. Bankanın bu durum karşısında ise 515 milyon Euro karşılık ayırdığı tahmin ediliyor. Bankalara yapılan desteklerin karşılık bulmaması durumunda Avrupa bölgeleri borsalarında ciddi negatif etkilere rastlayabiliriz.