Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Piyasalarında Haftaya Giriş

Geçen hafta açıklanan FED faiz kararı piyasalarda dalgalanma yaratmaya devam ediyor. İleriye dönük olarak faiz artırımı ihtimallerinin yukarı yönlü revize edilmesi ve böylece 2017 yılında beklendiği gibi 2 değil 3 faiz artırımı ihtimali Dolar'ın fiyatlanmasına destek verdi. Bu doğrultuda EURUSD paritesi tarihinin en düşük noktasını gördü. Altın fiyatları da Dolar endeksiyle ciddi anlamda geri çekilmeler yaşadı.

Trump'ın politikalarının ise ne tür sonuçlar doğuracağı hakkında ise net bir bulgu bulunmuyor. Büyüme ve enflasyonun az da olsa yükseliş yaşayabilceği düşünülse de yeni başkanın mali teşviklerinin ne olacağı merak konusu. FED'in büyüme beklentisi bu sene için %1.8'den %1.9'a çıkarken 2017 için ise %2 seviyesinden %2.1 seviyesine doğru çekildi.

Bu haftanın önemle beklenen gelişmelerinden biri de Türkiye'den gelecek olan faiz kararı. FED'in faizleri artırmasının ardından kurda volatilite arttı. Ancak yine de daha çok direnç gösteren bir TL gözlemliyoruz. TCMB'nin enflasyona bağlı para politikası devam ederken gelişmekte olan ülkeler FED'e karşı elinden gelen şeyleri yapmaya çalışıyorlar. Kurun volatilitesini düşürebilmek ve olası enflasyonist baskıların önüne geçmek amacıyla TCMB'nin bir faiz artırımına gitmesi beklenebilir.

Bugün genel olarak sakin olacak gibi gözükse de akşam saatlerinde Yellen'in bir konuşma yapması bekleniyor.