Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Piyasalarında Çarşamba Gündemi

Dün USDTRY kurunda yine sert yükselişler gözlemledik. 3.70 seviyelerinden açılan kur günü 3.80 dolaylarında kapattı.

Paritedeki bu yükselişin en büyük sebepleri siyasi ve jeopolitik riskler. Diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha fazla düşüş yaşanması endişeleri de arttırdı. Anayasa maddelerinin görüşülmesiyle artan yükseliş, maddelerin her kabul edilişinde daha da artış gösterecek gibi görünüyor. Başkanlık sistemiyle ilgili gelişmeler, askeri harekatlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararına gitmesinin güç olması da artışın hızını yükseltiyor. Merkez Bankası dün bu artış sonrasında 24 Ocak öncesi bazı kararlar aldığını bildirdi. Bankalar arasında bankaların borçlanma limitlerinin toplamda 22 milyar TL'ye düşürüldüğünü ve tüm vade dilimlerinin 50 baz indirildiğini açıkladı. Bu kararlar doğrultusunda kurdaki yükseliş duraksar gibi olsa da akşam saatlerinde Meclis'te Anayasa Maddelerinin müzakeresi sırasında tekrardan 3.80 seviyelerine ulaştı.

Merkez Bankası piyasalardaki dalgalanmaların sebepleriyle ilgilendildiğini ve iktisadi temelsizlikten oluşan anormal fiyatlanmalar hakkında gerekli önlemlerin alınacağını bildirse de şu andaki risklerin ağırlığını ortaya koyması sebebiyle sözlü yönlendirmelerin pek etki edeceği beklenmiyor.

Artık yeni Başkan Trump'ın göreve gelmesine 9 gün kala bugün yapacağı açıklamalar Dolar üzerinde etkili olabilir. Asya seansında 3.80'i devirip hızla 3.89 seviyesine yükseliş görülürken az bir geri çekilme olsa da yakın zamanda 4.00 seviyelerinin test edildiğini görmek sürpriz olmayacaktır.