Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Paritelerine Ne Etki Ediyor?

EURUSD

Önceki gün ABD'de Aralık ayı tüketici güven endeksinin açıklandığını gördük. ABD'de seçimleri Donald Trump'ın kazanması üzerine 2017 için piyasalarda büyüme ve enflasyon bakımından iyimser algı oluşturmaya devam ediyor. Seçimden sonra tüketici güven endeksi Kasım ayında 2008 krizinden sonraki en yüksek seviyesine ulaşırken Aralık ayında ise 113.7 ile son 15 yılın zirvesine ulaştı. 20 Ocak'ta Trump görevi devraldıktan sonra ekonomiyle ilgili beklentilerin ne kadarını karşılayabilecek ayrı bir merak konusu. Bugün ABD'de askıda konut verisi dışında önemli bir veri açıklanmayacak. Kurda az da olsa bir toparlanma söz konusu. 1.0480 ve 1.05 seviyelerinde yukarı yönlü hareket kırılmalara uğrayabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.0450 ve 1.0430 seviyeleri gündeme gelebilir.

USDTRY

Yurtiçinde yeni haftaya TCMB'nin yaptığı toplantının tutanakları ile giriş yaptık. Faizlerin sabit tutulmasının adeta açıklaması olan tutanaklarda enflasyon gelişmeleri doğrultusunda önemli söylemler bulunuyordu. Raporda döviz kurundaki gelişmelerin enflasyonu sınırlı oranda etkilediği belirtilirken enerji fiyatlarındaki yükselişte dolayı enflasyon ivmesinin devam edebileceği üzerinde duruldu. Açıklamalarda ayrıca zayıf geçen 3.çeyreğin yerine son çeyrekte toparlanmanın gerçekleşeceği de belirtilmiş. Hareketlilik yeni haftada da 3.50'nin üzerinde gerçekleşirken 3.54 ve 3.55 önemli dirençler olmaya devam ediyor. Düşüşlerde ise 3.50 ve 3.49 dikkat çeken destekler. Bu kritik sevilerin aşılması kurun yönü hakkında ipucu verecektir.

Altın

Altın fiyatlarının yukarı yönlü olduğu bir gün geride kaldı. Rusya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada ABD'nin Suriye'ye silah göndermesini düşmanca bir davranış olduğunu belirtmesi ve bunun Rusya'nın gerek hava sahası bakımından gerekse de stratejik önemi açısından riskli olduğunu belirtti. Ayrıca Obama yönetiminin görevi devretmeden önce Trump'ın işlerini zorlaştırmak için bunu yaptığı belirtildi. Risklerin artması ile birlikte altın fiyatları 1150 dolara kadar yükselmişti. Ancak düşüş trendinin engellendiğini söylemek zor. Düşüş trendi bu kura hakim olmaya devam ediyor. 1150 dolar seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanmadığı sürece düşüşlerde 1136 ve 1130 seviyelerine dikkat etmek gerekir.