Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Paritelerinde Önemli Gelişmeler

USDTRY

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu dün normalde yakında süre içerisinde sona erecek OHAL'in süresini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Bu kararın ardından TL'de değer kayıpları yaşandı. FOMC tutanaklarının açıklanmasıyla birlikte üyeler arasındaki ayrışmayla birlikte USDTRY paritesinde 3.60 dolaylarında satışlar gerçekleştiriliyor. ABD tarafında bugün yoğun veri akışı gerçekleşecek. Bu sebeple bu kurda dalgalanma yaşanabilir. 3,5775 ve 3.60 bandı arasında gidip gelen kurdaki aşağı yönlü ihtimaller için 3.5610 desteğinin geçilmesi gerekiyor. Bu seviyenin devamında 3.5430 desteğini görüyoruz.

EURTRY

OHAL süresinin 3 ay daha uzatılması kararının ardından Türk Lirası gelişmekte olan para birimleri karşısında en zayıf gelişmekte olan olarak dikkat çekiyor. Türkiye'de dövizin azalmasıyla birlikte de TL varlıklarındaki değer kayıpları da artış gösterdi. PMI verileri Euro bölgesinde olumlu ancak FOMC tutanaklarından sonra Euro genel olarak güçsüz duruşunın arından bile TL'ye nazaran Dolar karşısında daha fazla değer kazanmış durumda. Euro bölgesindeki önemli gelişme bugün ECB toplantı tutanakları olacak. Euro her ne kadar yükselişte olsa da bu yükselişlerin 3.76 seviyesini geçmesini gözlemlemiyoruz. Parite 3.73 ve 3.74 sevileri arasında gidip geliyor. Takip edilecek ilk destek sevyesi ise 3.75 olacaktır.

Altın

Altın FED tutanaklarının ardından tekrar yükselişe geçti. 1162 ve 1165 dirençlerine yerleşilmiş olmasının yanında FED tutanaklarındaki üyeler arasındaki ayrışma da değerli madeni olumlu yönde etkiler nitelikteydi. Üyeler genel olarak ABD ekonomisi hakkında olumlu yorumlar yapsa da Trump'ın para politikalarının özellikle enflasyon ve ekonomi üzerindeki etkileri konusunda ayrışmaktalar. Bu da altının desteklenmesine yol açıyor. ABD'de tahvil faizlerindeki geri çekilme de altın üzerindeki baskıyı azaltıyor.