Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Paritelerinde Dolar ve Euro Sıçradı!

EURUSD

Haftaya ABD'den gelen önemli açıklamalar şimdiden damgasını vurdu. Boston FED Başkanı Rosengren para politikasının normalleşeceği ve yeni yılda 3 faiz artırımının olağan olduğunu savundu. Ekonomide ciddi anlamda bir gelişme olduğunu dile getiren Rosengren bu noktada kademeli ve daha düzenli olarak faiz artırıma gidilmesi gerektiğini belirtti. Bugün piyasalar veri akışı bakımından daha sakin görünüyor. Yukarı yönlü ivmesi bulunan paritede 1.0620 direnci kritik olmaya devam ediyor. Bu seviye üzeri kalıcılık sağlanması halinde 1.0650 seviyesi gündeme gelebilir. Düşüşlerde 1.05 seviyesi takip edilecektir.

USDTRY

Dolar, TL karşısında yeni zirveler görmeye doyamıyor. Yurtiçinde gözler Meclis üzerinde olacak. Yeni anayasa tartışlamalarından doğan siyasi risk sonucunda TL ciddi anlamda olumsuz etkilenmiş gözüküyor. Moodys'in dün açıklamalarında sıkıntılı kredilerden bahsettiğini görüyoruz. Kurun hızla yükselmesinin ardından firmaların finansal yapılarından bozulmalara tanık olabiliriz. Bu noktada geri ödenmeyen krediler kritik olacaktır. Çünkü geri ödenmeyen krediler sonucu bankaların varlık kalitesinin ciddi anlamda bozulacağına tanık olabiliriz. Negatif reel faiz kur üzerinde baskı yaratan bir diğer husus. Fitch'in değerlendirmesinin de Türk varlıkları üzerinde risk yarattığını söylemekte yarar var. 3.75 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 3.8 rakamlarını görebiliriz.

Altın

Değerli madende alıcılı seyir bu hafta da devam ediyor. Donald Trump'ın koruyucu politikala söylemleri ve Çin'in karşı atağı tedirginliği global riskleri arttırırken altın fiyatları da bu doğrultuda yükselişe geçiyor. Dolar endeksindeki düşüş de bir yandan Altın'a destek olmaya devam etti. 1185 dolar direnci üzeri kalıcılık sağlanırsa 1200 dolar hedeflemelerine tanık olabiliriz. Geri çekilme olursa 1176 dolar seviyesi önemli destek olacaktır.