Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Paritelerinde 2017

EURUSD

Haftanın başlangıcında Euro bölgesinden gelen PMI verisi ile giriş yapıldı. %54.9 ile beklentilerin karşılandığını gördüğümüz bu veride Almanya'da da beklentileri üstü bir veri gerçekleştiğini belirtelim. Bugün bu bölgede piyasaların gözü Almanya'dan açıklanacak olan enflasyon verilerinde olacak. ABD tarafında ise günün devamında açıklanacak olan ISM imalat verisi imalata dair önemli bir gösterge niteliğinde olacak. Parite haftaya hafif satıcılı bir başlangıç yaparken dalgalanma hala 1.0480 sevilerinde görünüyor. Bu seviyelerin altına inildiği takdirde 1.450 seviyelerini görmek mümkün olacaktır.

USDTRY

3. çeyrek verilerine baktığımız zaman büyümenin durma seviyesine gelmesi ve ekonomiye olan güvenin de iyice azalmasıyla gerilemenin devam ettiğini gözlemliyoruz. İmalat PMI verisi dün açıklandığı doğrultuda %50'nin altında kalmaya ve daralmaya devam etti. SAMEKS için de gerilemenin ciddi oranlara ulaştığını söyleyebiliriz. 45.5'e gerileme yaşanarak Temmuz 2015'ten bu yana en düşük oranlara ulaştı. Özellikle sanayi tarafında 8.7 puanlık azalma dikkatleri çekti. Yaşanan gelişmeler son çeyrek büyümesinde canlanma yaşanması ihtimallerini oldukça düşürüyor. Tüketici güveninin son derece düşük olması da hane halkı harcamalarının azalmasının önündeki en büyük etken. Paritede yukarı yönlü istek devamı beklenirken 3.60 oranlarının görülmesi mümkün gözüküyor. Herhangi bir gerileme hareketi ise beklenmiyor.

Altın

Bu değerli maden üst üste yaşanan düşüşlerin ardından geçmiş haftada alıcılı bir seyir gösterdi. Rusya ile ABD arasındaki gerginliğin üst seviyeye çıkması ile altın fiyatlarının bir nebze yükseldiğini söyleyebiliriz. ABD'de 10 yıllık tahvillerin faizlerindeki geri çekilmenin de bunda etkisi olduğunu söyleyebiliriz. ABD'de açıklanacak imalat PMI verisi Altın fiyatlarında dalgalanma yaratabilir. Yükselişin devam etmesi durumunda ilk olarak karşımıza çıkacak direnç 1160 olacakken bu direncin aşılması durumunda 1169 direnci karşımıza çıkacaktır. Geri çekilmeler gerçekleşirse de 1150 seviyesi gündeme gelecektir.