Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Paritelerin Hafta Açıldı!

EURUSD

Önceki haftayı ABD'den gelen önemli veriler doğrultusunda kapattık. Öncelikle tarım dışı istihdam verileri açıklanıp beklentilerin altında kaldı. Saatlik kazançlarda hızlı yükselişler görülmesi pariteyi iyimser yola sokan bir görüntüydü. İşsizlik oranı rekor seviyede azalmış durumda ve iş gücüne katılma oranında ise artış görülmesi söz konusu. Bu hafta FED üyelerinin yapacağı açıklamalar ile hafta başlayacak. Günün devamında Rosengren, Lockhart ve Evans’ın açıklamaları takip edilecektir. Üyelerin önümüzdeki döneme yönelik para politikaları hakkındaki açıklamaları piyasalarda dalgalanma yaratabilir. Geçen hafta 1.05 seviyesinin üzerinde kapanan kurda toparlanma işaretleri görülüyor. 1.05 desteği gözümüze çarpan en önemli rakam. Bu seviyenin üzerinde kalınırsa 1.06 seviyeleri test edilebilir. Aksi halde 1.0450 seviyelerini görebiliriz.

USDTRY

Haftanın kapanışında ABD'de açıklanan istihdam verilerinden sonra Dolar güçlü duruşunu devam ettirdi. Aylık bazda yüzde 0.4 ve yıllık bazda yüzde 2.9 artan ücretler ile FED'in hedefine yaklaşması ışığında Dolar değer kazandı. Bunların yanında tarım dışı istihdam verisinin de uzun süre sonra pozitife çıkması olumlu bir gelişmeydi. Bugünün önemli verilerine baktığımızda yurtiçinde sanayi üretimi son çeyrek büyüme rakamlarının açıklanacağını görüyoruz. Son dönemde tüketici güveninin azalması ve imalat verilerinin düşük görünmesi doğrultusunda büyüme verilerinde azalma olması bekleniyor. 3.60 paritede önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Paritede yeni yükseliş rekorlarına tanık olabilinmesi için 3.65'in üzerinde kalıcılık sağlanması gerekiyor. Bu yakalanırsa da 3.70 seviyeleri gündeme gelebilir.

Altın

Hafta boyunca alıcılı şekilde işlem gören altında haftanın son günü ABD'den gelen verilerin beklentilerin üstünde kalması sonucunda negatif yöne doğru dönmüş oldu. Gün içerisinde FED üyelerinin açıklamaları altında hareketlilik yaratabilir. Faiz artış sürecinin hızlanabileceğine yönelik bir açıklama değerli madende satış baskısı doğurabilir. 1175 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1185 seviyeleri, 1175 seviyesinin altında kalıcılık sağlanması halinde ise 1160 seviyelerini görebiliriz.