Popüler Yeniler
Reklamlar

Forex Faiz Artırımı

Günün açılışında Asya seansında Japonya sanayi verileri beklentinin altında kaldı. Japonya imalat endeksleri beklentileri karşılamazken sanayi üretim verisinde de artış gerçekleşmedi.

Günün devamında öğlen saatlerinde İngiltere işsizlik oraları açıklanacak. %4.8 beklentisinin altında kalınması durumunda istihdam açısından durumların iyi gittiğinin anlaşılacağından Sterlinde değerlenme söz konusu olabilir.

Akşam üstü ABD'de çekirdek ÜFE verisi açıklanacak. Üretici fiyatlarındaki artış oranını gösteren ÜFE'de geçtiğimiz az bir değişiklik yaşanmadı. Veride %0.1'lik bir artış bekleniyor. Beklentinin üzerinde gelen veri Dolarda değerlenmeye yol açabilir.

Aynı saatlerde açıklanacak bir diğer veri de Perakende satışlar verisi olacak. Otomobil endüstrisi dışındaki satışları gösteren veride geçtiğimiz ayki %0.8lik artış yerine %0.3'lük bir artış bekleniyor. Beklentinin üzerinde gelen veriler Dolarda değer artışını beraberinde getirebilir.

Günün en önemli gelişmesi ise aylardır beklenen FED'in faiz kararı olacak. Akşam saat 22.00'da açıklanacak olan faiz kararında 25 baz puanlık artış şimdiden fiyatlanmış durumda. 2017 yılında 2 tane faiz artışının beklendiği düşünülürse sert fiyatlanmalar ortaya çıkabilir. Faiz kararı sonrası FED başkanı Yellen'in basın toplantısı olacak. FED'in planlarına yönelik söyleyecekleri dalgalanmanın artmasına neden olacağını söyleyebiliriz. ABD başkanı Trump'ın para politikalarıyla ilgili düşünceleri de piyasayı ciddi anlamda etkileyecektir.