Popüler Yeniler
Reklamlar

Fed Faiz Artırımının Etkileri Ne Olacak?

FOMC toplantı kararları dün TSİ 22.00 saatlerinde açıklandı. Piyasanın heyecanla beklediği Fed faiz kararları beklendiği gibi açıklandı. Faiz oranında 25 baz puan artırımına gitti. 10 Yıldır gerçekleştirilen 2.faiz artırımı ile faiz aralığı %50-%75 oldu. Faiz artırımı piyasalar tarafından bekleniyor ve fiyatlanma ona göre öncesinden gerçekleşmişti. Bu sebeple piyasanın asıl ilgilendiği konu FED'in makroekonomik projeksiyonları ve 2017 yılında kaç tane faiz artırımına gidileceğiydi. Fed'in önceden açıkladığı grafikler doğrultusunda 2 kez faiz artırımı beklenirken 3 tane olarak revize edildiğini gördük. Bunun da en önemli sebebi ise yeni Başkan Trump'ın genişleyici maliye politikaları.

Böylece büyüme beklentileri %1.8'den %1.9'a revize edildi. 2017 yılı için de beklentiler %2'den %2.1 seviyesine revize edildi. İşsizlik oranlarında yine beklentilerin %0.1 puan altına çekildiğini söyleyelim.

FED Başkanı Yellen ise daha sonra yaptığı açıklamada Trump hakkında yorum yapmaktan kaçınsa da Trump'ın para politikalarının belirleyici olduğuna değindi. Ekonominin gelişmeye açık olduğunu belirten Yellen enflasyonların da önümüzdeki dönem istendiği seviyeye geleceğini söyledi.

Bugüne bakacak olursak Euro bölgesinde hizmet ve imalat PMI verileri incelenecek. İngiltere tarafında ise gündem epey yoğun olacak. Perakande satışlar verisi takip ediliyor olsa da önemli olan İngiltere Merkez  Bankası (BOE) PPK kararları takip ediliyor olacak.