Popüler Yeniler
Reklamlar

Faiz İndi Kredi Arttı!

Emlak Konut ile Gyoder 'in Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi ardından ekonominin çarklarının değişmesi ve inşaat sektörünün canlılığını yitirmemesi amacıyla başlattığı çabadan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konut kredilerinde faizin düşürülmesiyle ilgili yaptığı çağrılar da meyvelerini veriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Şubat 2016 tarihinden itibaren art arda 7 ay marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) 250 baz puan azaltarak yüzde 10,75'ten 8,25'e indirmesi, bankaların fon maliyetlerinin gerilemesini sağladı.

Haziranda aylık yüzde 1,20 seviyesinde bulunan konut kredi faiz oranları, çağrılar, kampanyalar ve Merkez Bankasının faiz indirimlerinden sonra, kamu bankaları liderliğinde yüzde 1'in altına indirildi. Bu sayede faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle konut talebini göz ardı eden tüketiciler, faiz indiriminden yararlanarak bankalardan 3. çeyrekte 3 milyar lira civarında konut kredisi aldı.

3. çeyrekte verilen yaklaşık 3 milyar liralık konut kredisinin 563,6 milyon lirası İstanbul'da, 276,2 milyon lirası Ankara'da, 178,6 milyon lirası İzmir'de ve 125,6 milyar lirası Adana'da tüketiciye teslim edildi.

Türkiye'de bu senenin temmuz-eylül aylarındaki konut satışı geçen geçen senenin aynı aylarına oranla yüzde 1,3 yükselişle 301 bin 535'ten 305 bin 12 adete çıktı.