Popüler Yeniler
Reklamlar

Evde Yaşlı Yakınına Bakana Maaş!

Engelli ve ya oldukça yaşlı olduğundan dolayı bakıma muhtaç insanlarla aynı evde yaşayanlara, evde bakım aylığı adı altında maaş veriliyor. Bu maaş yaklaşık 924 TL. 
 
Şu zamana kadar 500 bin kişinin faydalandığı uygulama bünyesinde 4 milyar lira civarında ödeme yapıldı. Fakat bir çok kişinin uygulamadan haberi yok. 
 
GELİRE DİKKAT!
 
Raporda yüzde 50 ve üstünde engel oranı olması ve 'ağır engelli' bölümünde de bunun doğrulanmış olması şart.. Evde bakım aylığını elde etmek için engelli ve kişinin kendisiyle aynı evde yaşayanların kişi başına düşen gelirinin bugünden itibaren 606.95 liradan düşük olması lazım. Bu maaş, bakıma muhtaç olana değil bakana veriliyor. Bakıcı, sigortası yoksa isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olabiliyor. 
 
SGK, evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olabilmesi içinde bir çalışma yürütülüyor. Düzenlemenin 2017 yılında uygulanması düşünülüyor. 
 
Evde bakım aylığını bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası gibi birinci dereceden akrabaları da alabilir. İstenen koşulları sağlayanlar en çok iki tane engelliye bakabilir.
 
Evde bakım aylığı alınabilmesi için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu raporu olması şart. Düzenlemenin 2017 yılında uygulanacağı düşünülüyor.