Popüler Yeniler
Reklamlar

Erken Emeklilik İçin Şartlar!

Tüm çalışanların umudu emekli olmak. Ülkemizde çeşitli şartlarda erken emeklilik imkanı veriliyor. İşte erken emekliliğin formülleri: Bir takım meslekler için erken emeklilik imkanı veriliyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' adı verilen bu avantaj, çalışılan zamana belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye alarak erken emekliliğin önünü açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri alınıyor.

10 SENEDE EMEKLİLİK

Erkeklerde erken emekliliğin koşulu askerlik borçlanmasından geçmekte. Askerliğini işe girmeden daha önce yapmış olan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını indiriyor hem de 1-2 sene kazanabiliyor. Yaşı erkene indirmek için askerliği işe girmeden daha önce yapmış olmak şart. İşe girilen tarih borçlanma zamanını ortaya çıkarıyor.

YÜKSEK EMEKLİ AYLIĞI ELDE EDEBİLİRSİNİZ!

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanmasıyla meydana geliyor. Sene ve yaş koşulunu bitirmiş bir annenin eğer primi tam değilse bunları tamamlayabilmek adına beklemesi şart değil. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 sene kazanabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı mevcut. Fakat evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması şartı var.