Popüler Yeniler
Reklamlar

Emekliye Promosyon Ve İkramiye!

11.6 milyon civarında emekliye promosyon verilmesi için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bankalar eşliğinde sürdürülen çalışmalar sürüyor.. 

Hükümet; çalışmaların en kısa zamanda sona erdirilip emeklilere promosyon ödemelerinin başlamasını planlıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun ilgili kurumlarla çalışmalarının devam ettiğini söyledi. 

 Promosyon çalışmalarının bittikten sonra Başbakan Binali Yıldırım'a teslim edecek. Promosyona yönelik son kararı Yıldırım verecek.

Çalışanların emekli maaşını yükseltecek düzenleme yasa haline geldi. Alınacak emekli maaşında en önemli konularından biri olan 'prime esas kazanç'ta üst sınır yükseltildi.

 TBMM Genel Kurulu'nda onaylanan yasaya göre; sigorta primine esas kazanç günlük üst sınırı, günlük asgari ücretin 6.5 katı yerine, 7.5 katı üstünden düzenlenecek. Ücretli çalışanlardan her ay, brüt asgari ücret (bin 647 lira) ile bunun 6.5 katına (10 bin 705 lira 50 kuruş) kadar olan kazanç üstünden prim alınıyor. 

Çalışanın maaşı ne kadar olursa olsun, prime esas kazanç miktarı 10 bin 705 lira 50 kuruştan fazla olması mümkün olamıyor. Meclis'ten geçen yeni düzenleme ile prime esas kazancı brüt asgari ücretin 7.5 katına yükseltildi.