Popüler Yeniler
Reklamlar

Dünya Bankası 800 Milyon Dolarlık Krediyi Onayladı!

Dünya Bankası Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi adına Türkiye'ye yönelik 400 milyon dolar ve Azerbaycan'a yönelik yine 400 milyon dolar miktarında ki kredileri kabul etti.

Dünya Bankası'ndan verilen yazılı açıklamada, kredinin kullanıcılarının Azerbaycan garantisi altında Güney Gaz Koridoru Kapalı Anonim Şirketi ve Türkiye garantisi altında Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) olarak gerçekleşeceğini bildirdi. Proje, Azerbaycan'ın doğalgaz ihracat pazarlarını çeşitlendirmek ve Türkiye ile Güneydoğu Avrupa için enerji arz güvenliğini yaratmak sebebiyle Azerbaycan'daki bir doğalgaz sahasında çıkarılan doğalgazı Türkiye'ye ve Türkiye üstünde başka ülkelere ileticek.

Proje, TANAP'ın ziyade Azerbaycan'da Şah Deniz 2 doğal gaz sahasının düzenlenip büyütülmesini; Güney Kafkasya Boru Hattı'nın Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye'ye getirilmesini; Yunanistan ve Arnavutluk üstünden ve Adriyatik Denizi'nin altından Güney İtalya'ya doğalgaz iletecek Trans-Adriyatik Boru Hattı'nın (TAP) yapımını içeren Güney Gaz Koridoru Programı'nın bir parçasını ortaya çıkarıyor.