Popüler Yeniler
Reklamlar

Çarşamba Günü Forex Pariteleri

EURUSD

Paritenin bu haftaki girişi oldukça karmaşık oldu. ABD ISM imalat verisi olarak son yılların en hızlı büyümesini gerçekleştirdi ve veri son dönemlerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu veri ile oldukça güç kazanan Dolar paritenin 1.0340 seviyelerine kadar gerilemesine yol açtı. Trump'ın etkisi piyasalarda kendini iyice göstermeye başladı. ABD'nin en büyük ikinci otomotic üreticisi olan Ford, Meksika'da 1.6 milyar dolar değerindeki yatırımını iptal edeceğini duyurdu. Onun yerine Michigan'da 700 milyon dolarlık yatırım yapacağını ve 700 yeni kişi istihdam edeceğini duyurdu. Trump şimdiden ABD şirketlerine gözdağı vermeye başladı. Bugün gözler Avrupa tarafında enflasyon verilerinde olacak. Akşam saatlerinde ise faiz artırımı ile FOMC tutanakları incelenecek. Paritenin kendini toparlaması için 1.04 seviyesinin üzerinde kalması gerekiyor. Bu doğrultuda 1.05 seviyesini görmek mümkün olabilir. Düşüşlerin sert olması halinde ise 1.0320 seviyesi önümüze gelen ilk seviye olacaktır.

USDTRY

2016 yılı enflasyon rakamları Merkez Bankası'nın beklentisinin oldukça üstünde %8.53 olarak gerçekleşti. Yapılan zamların etkisiyle artan Aralık ayı enflasyonundan sonra Merkez Bankası'nın alacağı kararlar dikkatle takip edilecektir. ÖTV ve köprü geçiş ücretlerinin etkisiyle enflasyonda tekrar artış gözlemlemek mümkün görünüyor. İlk çeyrekte enerji ve petrol fiyatlarındaki artış da enflasyonda tekrar etkili olabilir. Bütün bunlar gösteriyor ki Merkez Bankası'nın Ocak ayındaki toplantısı oldukça önemli olacak. İç talebin artış göstermesi ve kredi taleplerinde beklenen yükseliş bu yıl enflasyonun yukarı yönlü hareketlerinde risk oluşturuyor. Ocak ayında olmasa da Merkez Bankası Şubat ve Mart aylarında faiz artırıma gidilebilir. OHAL'in uzatılmasının kesinleşmesinin ardından kur 3.60 sevilerine yükseldi. Yeni zirveler yakalanması için 3.63 ve 3.65 seviyelerinin görülmesi gerekiyor.

Altın

Yeni yıl değerli madende yeni yükselişleri de beraberinde getirdi. ABD'de açıklanan ISM verileriyle tekrar kendine gelen Dolar yılın ilk haftasında tekrar güçlendi. Yılın son günlerinde Altının 1160 seviyelerini test etmesi bir kez daha gerçekleşti. ABD yeni Başkanı Trump'ın açıklamaları ABD gündemine adeta damga vurdu. Trump'ın ılıman duruşunu bırakması halinde ilerki dönemlerde fiyatlanmalar ciddi anlamda dalgalanabilir. Bugün ise Fed faiz kararı tutanakları incelenecek. Yükselişin devam etmesi için 1165 Dolar seviyelerine çıkılması gerekiyor. Aksi takdirde 1156 ve 1152 dolar seviyeleri gündeme gelebilir.