Popüler Yeniler
Reklamlar

Çarşamba Günü Forex Gündemi

Öncelikle yurtiçine bakacak olursak enflasyon rakamları ve kalabalık veri hareketleri gündemde yerini bulmuştu. Piyasalar bu doğrultada yön bulma çabası içindeydi. Enflasyon rakamları yüksek açıklanmakla birlikte %1.6 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise %8.53 olarak karşımıza çıktı. Bu artışın önceki dönemlere göre ciddi bir oran olduğunu belirtmekte fayda var. Çekirden enflasyon da manşetin gerisinde kalsa da aradaki fark ciddi anlamda artmaya başladı. Merkez Bankası'nın Aralık ayında yükseliş beklediği gıdadan da ciddi anlamda darbe yediğimizi söyleyebiliriz. Son dönemde yapılan zamlar ve vergi artışları enflasyonun yukarı yönlü hareketini açıklayan en büyük nedenler. Rusyadan gelen etki de gıda fiyatlarını ciddi oranda etkiliyor. Turizmde hafif bir toparlanma gözlemlesek de gıdanın gecikmeli etkisi bu ayın rakamlarında ciddi oranda etkili oldu.

2016 için tahminlerin çok üzerinde açıklanan enflasyon rakamları Merkez Bankası'nın hedefinden bir kez daha ciddi anlamda şaştığını bizlere gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde ÜFE artış maliyetleri yükselişi ve TL'nın zayıflığı çift hanelere gidecek bir risk unsuru olarak göze çarpıyor. İçerdeki talep güçsüz olsa da diğer değişkenler enflasyonu yukarı doğru taşımaya devam ediyor. Merkez Bankası ilk toplantısını 24 Ocak tarihinde düzenleyecek. OHAL süresi de dün meclis tasarısının kabul edilmesiyle 3 ay süreyle daha uzatıldı.

ABD'den olumlu veriler gelmeye tüm hızıyla devam ediyor. İnşaata yapılan harcamalar toparlanma içindeyken ISM imalat rakamları da beklentilerin oldukça üstünde performans gösterdi. İyimser hava dolarda devam ederken akşam saatlerinde realizasyona uğrayan Dolar güçlü duruşunu sürdürmeye devam etti. Donald Trump'ın tweetleri ABD'nin gündemini sarsmaya devam ediyor. General Motor's Meksika'da yatırım yapacağını açıklarken Trump ciddi bir anlamda eleştirilerde bulundu. GM'nin mallarını ABD'de üretmemesi durumunda sınır vergisine tabi olacağını belirtti. Araba Markası devi Ford ise Meksika yatırımlarını bu doğrultuda askıya aldı.